Nadstandardní pojištění vozidel

V tomto článku se budeme věnovat hlavně havarijní pojištění a různým připojištěním, hlavně skel a zavazadel. O zajímavém produktu jménem GAP si povíme něco v samostatném článku, i když by svým charakterem patřil sem.

Nejdříve tedy k havarijnímu pojištění, které nám snad dostatečně představí pan Novák:

Po předchozí nehodě, při které došlo ke zničení jeho vozu, nechce už pan Novák nechat nic náhodě. Rozhodne se pořídit podobný vůz, jaký měl doteď, jde o Škodu Fabia s benzinovým motorem o objemu 1390 ccm, který má výkon 74kW. Rok výroby opět 2005.  Vůz je pojištěn na 140 000Kč. Pan Novák má zároveň bonus, který odpovídá 60 měsícům předchozího pojištění a zároveň jedné způsobené pojistné události. Roční částka dle internetové kalkulačky vyjde u jeho dosavadní pojišťovny Generali jako jedna z nejlevnějších, takže by pan Novák mohl využít některou výhodnou nabídku sjednání obou produktů zároveň. Roční pojistné činí 3400Kč a nejdražší nabídka je skoro 2x dražší, takže se vyplatí pozorně vybírat, u koho se pan Novák pojistí.

Pokud by znovu došlo k nehodě a zničení vozu, od pojišťovny by měl pan Novák dostat 140 000Kč minus spoluúčast, která bývá nejméně 5% (a testovací výpočet byl na tuto hladinu nastaven), což znamená, že nakonec dostane „pouze“ 133 000Kč, což je oproti příkladu bez sjednaného havarijního pojištění diametrálně odlišné a mnohem pozitivnější.

Skla a zavazadla

Můžete si nechat připojistit i věci podstatně menší hodnoty, které jsou z určitých důvodů náchylné k zničení/odcizení. Ideálním příkladem jsou například skla, zejména ta čelní, která jsou dost drahá (i více než 10 000Kč) a která jsou zároveň vystavována častému nebezpečí, hlavně letícím kamínkům, které snadno znehodnotí i pevné a kvalitní sklo. Ostatní skleněné části vozu nejsou tak „na ráně“, takže si můžete většinou vybrat mezi pojištěním všech skel nebo pouze čelního.

U připojištění zavazadel je nutno počítat s tím, že limity plnění nebývají příliš vysoké, takže není možno se na něj vždy plně spolehnout.

Posted in Pojištění, Povinné ručení by admin at Květen 1st, 2011.

Comments are closed.